Rugpjūčio 3-4 dienomis Tartu įvyko konferencija SotM Baltics, kurioje dalyvavo OSM nariai daugiausiai iš Estijos ir Rusijos, bet netrūko kitų Baltijos šalių atstovų. Man pačiam pavyko pasiklausyti pranešimų tik iš pirmos konferencijos dienos, tad trumpai apie juos.
Welcome to the university – universiteto atstovas trumpai papasakojo istoriją, pagrindinę veiklą bei universiteto tikslus. Įdomu tai, kad 100% Estijoje dirbančių teisėjų ir 99% daktarų yra baigę būtent tą patį Tartu universitetą. Kas penktas gyventojas – studentas. Taigi viskas šiame mieste yra orientuota į studentus ir studijas. Beja, universitetas reitinguojamas aukščiau nei mūsų geriausias VU.
A word from OSM Foundation – Dermot McNally trumpai apie OSM Foundation veiklą ir tikslus. Skatino prisijungti prie šios organizacijos, kad jos veikla būtų kuo vieningesnė ir labiau atitiktų visų narių lūkesčius. Verta paminėti ir tai, kad praeitais metais OSM foundation laimėjo „Geospatial Content Organisation of the Year 2012” apdovanojimą.
OpenStreetMap base address: ready for prime time? – Maksimas papasakojo apie adresų geokodinimo ir integravimo į OSM problemas. Buvo palyginti adresų kiekiai Rusijos miestuose OSM ir Yandex žemėlapiuose. Įdomu tai, kad Rusijos nariai net nesistengia konkuruoti su Yandex, nes anot jų, tai visiškai beprasmiška, nors OSM ir nenusileidžia savo duomenų kokybe.
Gone Shopping: Retail detailed mapping – Jerry Clough, žmogus, pamišęs dėl parduotuvių, demonstravo, kaip stipriai yra pasenę komercijos katalogai. Pranešimas buvo netrumpas ir buvo paminėta nemažai bendrinių OSM problemų.
Open 2.5D maps: concepts and rendering pipeline – Vladimir papasakojo apie savo patirtį generuojant 3D objektus ir bendras su jais susijusias problemas. 3D yra nišinė sritis, kažin ar ji kada nors įtilps į OSM rėmus.
World Cleanup and World Waste Map – puikus Kadi Kenk pranešimas apie http://letsdoitworld.org/ projektą. Šis projektas yra startavęs ganėtinai seniai, toje pačioje Estijoje. Jo tikslas – sukaupti informaciją apie esančias šiukšles, šiukšlynus ir kitokius gamtos teršimus, kad visuomenė pamatytų taršos mąstus ir imtųsi veiksmų. Šiame projekte OSM buvo panaudotas kaip šiukšlių žemėlapio pagrindas duomenų surinkimui ir logistikai. Mane asmeniškai nustebino įsitraukusių šalių ir jose aktyvių žmonių skaičius. Lietuvoje šis projektas veikia kaip kasmetinė akcija mesdarom.lt, o aktyvių lietuvių yra net 6,3% visos populiacijos. Nemažai 🙂
OpenStreetMap in Estonia – Aktyviausias estas Jaak Laineste gan įdomiai apie estiškąjį OSM. Jų šalyje visi oficialūs geo duomenys buvo laisvai pasiekiami nuo 2009 metų ir dauguma tų duomenų yra importuota į OSM. Šiandien jie susiduria su duomenų pertekliaus problema. Skamba gan keistai žiūrint iš lietuviškos pusės, nes čia Lietuvoje, gaut oficialius duomenis yra ypač sunku 🙂 Dar maloniau nustebino tai, kad estiška bendruomenė yra gavusi net 30kEUR finansavimą iš vietinės kompanijos. Smagu, ar dar daugiau ko nors galima norėt?! 🙂
OpenStreetMap in Poland – Marek Kleciak apie lenkų problemas ir sėkmes. Jei negirdėjot, tai OSM licenzijos keitimas gan skaudžiai atsiėjo Lenkijos teritorijoje. Pasirodo, nemaža dalis, pagal Marek – 50%, bendruomenės tiesiog nenorėjo sutikti su naująja licenzija ir tiesiog nusišalino nuo šio projekto. Ech, kas buvo tas buvo, svarbiausia, kad lenku stipriai palaikė aplinkinės šalys, ypač Vokietija ir Rusija.
OpenStreetMap in Russia – vėl Vladimir laužyta anglų kalba bandė apibūdint rusiškąją bendruomenę. Benduromenė didelė ir aktyvi, populiarus katino kultas 🙂
OpenStreetMap in Finland – smagus pranešimas apie Suomiją. Verta paminėti įdomų projektą BlindSquare, kuris skirtas padeti akliesiems orientuotis aplinkoje.
Imports and community – lengva diskusija apie importus, už ir prieš. Pas mus šios problemos nėra, na o estai ir suomiai kenčia gan stipriai 🙂
Micromapping and 3D modelling – vėl vokiečių kilmės lenkas Marek Kleciak pristatinėjo įdėjas apie micro mapping ir OSM pritaikytus 3D modelius. Pagal jį, micro mapping yra atsakymas į klausimą, ką darysim, kai visi duomenys bus suvesti. Abejoju, ar Marek pasiūlytas modelis kada nors bus įgyvendintas, bet pranešimas gan įdomus.
Eyes on the road: Mapping while driving – Ilja, vienas iš aktyviausių rusų bendruomenės narių, apie tai, kaip sekėsi registruoti aplinkos objektus vairuojant. Įdomus pranešimas, sėkmės jam kuriant naujas technologijas.
Jokes about Estonians – paskutinį ir patį linksmiausią pranešimą perskaitė to paties Tartu universiteto profesorius, šiaip nieko bendro neturintis su OSM. Jei manot, kad žinot daug anekdotų apie estus – pažiūrėkit, tikrai išgirst negirdėtų. Kas nustebino, kad tautų lenktynėse pagal anekdotus lietuviai visiškai nusileidžia kitoms tautoms. Tikriausiai esam per daug nuobodūs… Profesorius bandė pateikt vieną anekdotą ir apie mus lietuvius, bet, tiesą sakant, likau nesupratęs. Jei Jūs supratot – parašykit 😉
Deja, bet neteko pabūti konferencijoje antrą dieną. Kiek girdėjau, dauguma pranešimų buvo technologiniai, bet ne ką mažiau įdomūs. Taigi, teks palaukti vaizdo įrašo.