Kuriant kokį nors produktą, pildant duomenų bazę, ar šiaip ką nors darant, įdomu žinoti, kaip sekasi. Jei esi vienas, t.y. kai nėra su kuo lyginti, tai tuo pačiu metu sekasi ir geriausiai, ir blogiausiai, arba tiesiog – niekaip. Ir mūsų visų pastangas pildant Lietuvos atvirą žemėlapį norisi kažkaip įvertinti ir palyginti. Kadangi Lietuvos GIS duomenis turi toli gražu ne tik OpenStreetMap, tad galime save su kuo nors iš jų palyginti.
Vienas iš OSM duomenų naudojimų – GPSR įrenginiams skirti žemėlapiai. Lietuvoje vienas populiaresnių komercinių žemėlapių yra Garmin įrenginiams skirtas produktas „Lietuvos keliai“, kurio savybės (kelių ilgiai, taškų/adresų skaičiai ir pan.) yra pateikiamos oficialiuose Garmin/Fedingo puslapiuose. Štai su juo galime save ir palyginti:
Vakar mes aplenkėme šį žemėlapį kelių ilgiu, t.y. pas mus jau yra daugiau nei 83000km kelių. Atvirame žemėlapyje esantys keliai, kaip ir komerciniame, turi šias savybes:
- Maršrutizavimas
- Eismo kryptys
- Posūkių apribojimai
Taigi turima kelių informacija yra pilna ir puikiai tinka naudojimui GPSR įrenginiuose.
Žinoma tai nereiškia, kad turime visus kelius, kurie yra ir „Lietuvos keliuose“. Juk OSM duomenyse yra daug kelių, kurių nėra komerciniame žemėlapyje, t.y. miško keliukų, pėsčiųjų ar dviračių takų ir panašiai. Taigi kažkurių kelių nėra „pas mus“, kažkurių – „pas juos“. Bet bendras pasiekimas vis tiek malonus.
Kitas žingsnis – įvesti į atvirą žemėlapį visas Lietuvos gyvenvietes, jų, kaip matome, trūksta daugiau nei pusės. Gerai, kad Nacionalinė Žemės Tarnyba neprieštaravo, kad gyvenvietes mes įvestume iš jų georeferencinio erdvinių duomenų rinkinio, prieinamo va čia: http://www.geoportal.lt/zis/, žinoma į pakeitimo komentarą nepamirštant įrašyti ir duomenų šaltinį – „NŽT GDR10LT“.
Ką gi, džiaugiamės kelių ilgiu ir judame link kito stulpelio (angl. milestone) – gyvenviečių duomenų užpildymo!
Kaip suprantu, galėtųme importuoti gyvenviečių duomenis ir gan greit pasiekti tą patį kiekį?
Nevisai. Su NŽT sutarta, kad mes galime nužiūrėti gyvenviečių pozicijas iš GDR10LT. Apie masinį importą kalbos nebuvo. GDR10LT (turiu omeny vektorinės db) mes (OSM) apskritai neturime. Taigi norint importuoti reikėtų tikslintis su NŽT.