Lietuvos pažintiniai takai

Lietuvoje yra virš šimto pažintinių takų. Informacija apie juos buvo renkama OpenStreetMap nuo pat projekto atsiradimo pradžios. Nes tuo metu (prieš 13 metų) praktiškai nebuvo kito pasirinkimo (neskaitant dedikuotų GIS sprendimų). Kalbant apie pažintinius takus, mums įdomi tiek taškinė informacija (kurią paprasta rodyti žemėlapyje, „į kurią“ galima naviguoti ir pan.), tai paprastai bus pažintinio tako pradžios taškas (ar taškai, kai pradžių yra kelios). Na ir įdomi pati trasa (maršrutas), nes kai jis nubraižytas žemėlapyje, mes galime geriau suprasti, ką pamatysime eidami konkrečiu taku.

Maršrutų informacija yra pakankamai sudėtingas dalykas, todėl nėra taip jau ir trivialu pamatyti pažintinių takų informaciją, nors būdų tikrai yra daug. Žemiau pateiksiu kelis variantus skirtingiems taikymams/įrenginiams.

Interneto svetainės

Galite naudoti http://hikebikemap.org/. Joje įsijungę „Lonvia Hiking Routes“ matysite pažintinių takų maršrutus (ten pat galite įsijungti ir dviračių maršrutų rodymą).

Lietuvoje galite naudoti https://places.openmap.lt svetainę. Joje yra galimybė matyti pažintinius takus kaip taškus žemėlapyje, tai patogu ieškant pažintinių takų Lietuvoje:

Bet galite ir gauti tiesiog sąrašą visų pažintinių takų: https://places.openmap.lt/pazintiniai-takai/

Na ir detalią pažintinio tako informaciją:

Mobilioji programėlė

Mobiliuose aparatuose (telefonuose, planšetėse), kai norite viską turėti nenaudojant interneto, kaip visada nepralenkiama yra OsmAnd programėlė, tik žmonės dažnai nežino/neranda reikiamo funkcionalumo, kurio OsmAnd labaaaai jau daug.

Taigi. Einame į meniu „Konfigūruoti žemėlapį“, ir ten pačioje pabaigoje randam punktą „Maršrutai“:

Tada žiūrime skiltį „Padengimas žygių simboliais“:

Čia galite pasirinkti jums priimtinesnį pėsčiųjų maršrutų vaizdavimą (arba jį išjungti). Ir viskas, tada žemėlapyje matysite paryškintus pažintinius takus:

Duomenys

O dabar truputis techninės informacijos tiems, kas ne tik naudoja OpenStreetMap informaciją, bet ją pildo/taiso.

Pažintinių takų tašką žymime maršruto pradžioje kaip paprastą tourism=attraction, tik pridedame papildomą žymą attraction:type=hiking_route. Toliau standartiškai name, website, description, image, distance žymos.

Pats maršrutas – keliai, sujungti į ryšį, turintį tokias žymas:

 • type=route
 • route=hiking
 • network=lwn
 • name=**** pavadinimas, lygiai toks pats, kaip ir aukščiau minėtame tourism=attraction taške ****
 • distance=5

Štai ir viskas. Gero vaikščiojimo! 🙂

Share

6 thoughts on “Lietuvos pažintiniai takai

 1. Papildžiau Juodlės pažintinis takas. Klausimai 🙂 (Jei atrodo, nesavrbūs blog’ui, laukiu atsakymo į el. paštą).
  1. Ar pats kelias (path) turi turėti vardą, ar tik relation turi būti su vardu? Pavyzdiniame Akmenų rūžos pažintiniame take path neturi vardo (name), bet yra pridėta žymė (tag label) su tokiu pat vardu, kaip ir relation.
  2. Jei kelias (path) turi turėtu vardą (name) arba žymė (tag label), tai ar visi jo segmentai turi turėti vardus/žymes? Juodlės pažintinis takas yra sudarytas iš 3 segmentų.
  3. Kaip elgtis, kai tako dalis sutampa su esamu linijiniu objektu? Pvz. Juodlės pažintiniame take dalis pažintinio tako eina per esamą pažymėtą miško žvyrkelį. Pažymėjau ant viršaus per tuos pačius esamus žvyrkelio taškus, bet gal reikia kitaip.
  4. Jei takas kerta plotinius objektus (miško riba, residential area riba, etc), ar reikalinga (patartina, o gal reikia vengti) dėti kelio tašką ant šių plotinių objektų ribos?

  • 1. Keliams (ways) nereikia dėti name žymos, tako pavadinimas reikalingas tik ryšio name žymoje. Dažnai uždėti name žymos net ir nepavyktų, nes dalis pažintinių takų eina per gatves, kuriose name žymoje yra gatvės pavadinimas. Kitose vietose tie patys keliai priklauso daugiau nei vienam maršrutui, tai vėlgi neina nieko į name žymą įrašyti.
   2. Čia viena iš priežasčių, kodėl visiems segmentams keliams nededame name žymos, nes segmentų gali būti labai daug. Taisant pavadinimą, tektų keisti jį daugelyje vietų.
   3. „Ant viršaus“ žymėti nereikia. Jei dalis tako eina esamu keliu, reikia tą esamą kelią sukarpyti taip, kad į pažintinio tako ryšį būtų galima įtraukti tik reikiamą segmentą.
   4. Nepatartina. Aš net labiau būčiau linkęs patarti NEdėti taškų ten, kur kelias kertasi su kokiu nors plotiniu objektu (nebent tas plotas – pastatas – takas eina pro pastatą, pro vartus/tunelį).

   • Reiškia būsiu truputį blogai sužymėjęs.
    3. Idėja puiki, kad nedubliuoti esamų kelių, bet kaip turi būti daroma, kai karpytinas kelias, turi gatvės pavadinimą, greičio apribojimą, etc. Abi (visos) sukarpytos dalys dubliuoja tą informaciją. Ar tai gerai? O gal reikia kurti atskirą relation, kuriame bus visi gatvės segmentai sujungti į vieną ryšį – nors ir tai neatrodo, kaip gražus ar paprastas sprendimas… 🙁

    • Taip, sukarpyto kelio visi segmentai turės tokias pačias žymas, informacija kartosis. Bet taip buvo nuo pat OSM pradžios, artimiausiu metu manau taip ir liks.
     (Jei labai į detales lįsti, tai yra būdai žymėti kelius ryšiais, tada išsisprendžia ir kai kurios maršrutizavimo bei etikečių braižymo problemos, bet ryšių redagavimas yra per daug sudėtingas dalykas daugumos naudotojų naudojamuose POI redaktoriuose iD ir pan.)

 2. Aš esu žygeivė, kuri kaskart žygyje atranda nepažymėtų miško takų, kurie tikiu būtų labai naudingi ateityje miškuose maršrutus sudarinėjantiems naudotojams. Taigi, domiuosi, kaip galėčiau pridėti šiuo kelius, o galbūt atsiųsti informaciją apie tas atkarpas kuriuos nesužymėtos? Nesu programerė, bet jeigu gaučiau išsamią instrukciją pasigilinusi susigaudyčiau. 🙂

  • Bet kokiu atveju pirmas žingsnis yra į kelionę pasiimti ką nors, kas gali surinkti kelionės pėdsakus (tą daro tiek GPS aparatai, tiek ir programėlės su įjungtu GPS). O tada du variantai:
   1. Galima prisiregistruoti openstreetmap.org ir tada redaguoti norimą vietą, pridedant trūkstamus miško takus.
   2. Nusiųsti surinktą pėdsaką kam nors, kas jau moka redaguoti, kad jis/ji pagal surinktus pėdsakus užpildytų trūkstamas atkarpas (pvz. galima prisijungti prie Lietuvos OSM žymėtojų sąrašyno ir ten paieškoti, kas norėtų papildyti žemėlapį: https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-lt).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *