Valst. reikšmės kelių ilgiai

Prieš porą metų man kilo mintis padaryti automatinį kelių ilgių palyginimą. Tuomet ilgai netrukęs pagaminau atsinaujinantį sąrašą – http://osm.ramuno.lt/highway. Tomis dienomis kelių ilgių procentas buvo visai nedidelis ir iki šių dienų visa bendruomenė padarė nemažą progresą. Tą galima pamatyti pavarčius sąrašą, kur vos viena kita eilutė neatitinka daugiau nei 10%, o visai nepažymėtų kelių yra vos 42 iš 1782. Neabejoju, kad tik laiko klausimas, kol visi keliai bus pažymėti tiksliai pagal kokybiškas ortografines nuotraukas ir bent vienu atžvilgiu Lietuvos teritorija bus 100% pilna ir teisinga.

Geri skaičiai yra gerai, bet visada norisi pamatyti bendrą vaizdą. Panaudodamas visus turimus ir neturimus duomenis sudėjau du vektorių sluoksnius. Apatinis juodas yra LAKD duomenys, o viršutinis raudonas – OSM. Kaip matyti iš paveikslo, beveik visi keliai atitinka ir pagal geometriją, ir pagal ilgį, o tai reiškia, kad OSM visiškai tinkamas kelių žemėlapiams ir buitiniams navigatoriams.

Valstybinės reikšmės keliai, OSM ir LAKD palyginimas

Share

Mapnik 2.2

Mapnik kūrėjai džiaugiasi pristatydami naują versiją 2.2.0 [1]. Ši versija buvo orientuota į stabilumą ir greitį, o jos kurimas užtruko beveik metus. Per šį laikotarpį pataisytos 75 klaidos, parašyta virš 500 papildomų testų [2], gan stipriai pagreitintas kompiliavimas.

Labai džiugu, kad pati geriausia atviro kodo žemėlapių generavimo priemonė tapo dar geresnė. Ilgai nelaukęs atnaujinimus išbandžiau ir aš. Kompiliavimas ir diegimas praėjo kaip visada sklandžiai ir jokių didelių skirtumų nepasimatė, išskyrus gal tik truputi pagreitėjusi generavimą. Kaip veikia naujoji versija galite išbandyti ir mūsų žemėlapyje openmap.lt.

Mapnik galimybių prezentaciją galit peržiūrėt čia – http://dbsgeo.com/sotm-pdx/

[1] https://github.com/mapnik/mapnik/wiki/MapnikReleases#220
[2] https://github.com/mapnik/mapnik/wiki/Release2.2.0

Share

SOTM Baltics kviečia Jus

Pirmą kartą garsioji konferencija State Of The Map(SOTM) bus surengta Baltijos šalyse. Mapper’iai iš Estijos, Suomijos ir Rusijos vieningai sutarė organizuoti regioninę mini konferenciją, kuri labiau suartintų gan atskirai gyvenančius šių šalių narius. Buvo nemažai diskusijų dėl tinkamos vietos ir visiems suprantamos kalbos, bet galų gale apsistota ties anglų kalba ir Tartu miestu.

Taigi, veiksmas vyks University of Tartu, Tartu, Estija, rugpjūčio 3-4 dienomis. Iki birželio 9-os dienos bilieto kaina vos 10 eurų, o vėliau truputi brangs.

Daugiau informacijos http://sotm-baltics.org/ ir http://wiki.openstreetmap.org/wiki/SOTM_Baltics_2013

 

Share

Ortofoto

Ortofoto yra vienas iš OpenStreetMap informacijos šaltinių. Juk kai kuriose vietose su GPSR aparatu nelabai pabėgiosi (tarkim pelkėse), o prie pastatų GPSR rodmenys labai netikslūs. Na ir pagaliau kaip galima nenupaišyti tokiame ortofoto matomų objektų, juk čia tiek informacijos!

Ortofoto

Bing

Ilgą laiką Lietuvoje buvo galima naudoti tik Yahoo (Vilniuje) ir vėliau atsiradusias Bingo ortofoto. Jos stipriai padėjo pildyti Lietuvos duomenis, bet visgi buvo ne be problemų. Kai kuriose vietose žemę dengė rūkas ar debesys. Kitose vietose ortofoto stipriai pasislinkusi nuo realių pozicijų, štai pavyzdžiui  čia matote Bingo ortofoto netoli Klaipėdos ir teisingose pozicijose esančius OSM duomenis:

Pasislinkęs bingas

Kaip matote, ortofoto pasislinkęs 5-10 metrų į Šiaurės-Rytus. Tokiu atveju, prieš paišant objektus, turėdavome surinkti kažkiek GPS pėdsakų, kad pagal juos galėtume pakoreguoti ortofoto poziciją. Situaciją blogino ir tai, kad ta pati nuotrauka skirtingose vietose buvo pasislinkusi nevienodai.

Naujokai dažnai nežinodavo apie šį poslinkį ir pradėdavo „taisyti“ esamus objektus arba paišyti naujus nepaslinkę ortofoto. Kaip suprantate, tokiu atveju gauti objektai buvo nekorektiški (neteisingose pozicijose).

ORT10LT

Laimei nuo 2013 metų kovo mėnesio Nacionalinė Žemės Tarnyba prie Ūkio ministerijos davė leidimą pildant OpenStreetMap žemėlapį per geoportal.lt naudoti Lietuvos Respublikos M1:10 000 skaitmeninį rastrinį ortofotografinį žemėlapį ORT10LT. Šios ortofoto atnaujinamos kas 3 metus. Tai puikus dalykas ne tik todėl, kad ORT10LT dengia beveik visą Lietuvos teritoriją (Bingas 2013 metų pradžioje dengė apie pusę Lietuvos teritorijos). ORT10LT taipogi yra itin tiksliai pozicionuota. Tai reiškia, kad prieš paišant jau nebereikia turėti GPS pėdsakų, paslinkinėti nuotraukos, nebereikia įspėti naujokų apie poslinkio pavojus ir pan.
Taigi belieka tik naudoti ORT10LT ir nebenaudoti Bing. Darant pakeitimus ORT10LT reikia nepamiršti komentare nurodyti, koks naudotas duomenų šaltinis:

JOSM komentaras

OSM Redaktorių konfigūravimas

JOSM

JOSM redaktoriuje nieko papildomai konfigūruoti nereikia. Jei esate atsisiuntę duomenis tose vietose, kurias dengia ORT10LT, tai jūsų „Imagery“ meniu automatiškai atsiras ORT10LT punktas:

ORT10LT meniu JOSM

Potlatch

Šiame redaktoriuje reikia pridėti ORT10LT į naudojamų ortofoto sąrašą. Tą galite padaryti taip: parinkite meniu Fonas/Edit:

Potlatch meniu

ir pridėkite šį url:

http://mapproxy.openmap.lt/ort10lt/g/$z/$x/$y.jpeg

Potlatch ORT10LT įrašas

iD

iD redaktoriuje irgi nieko papildomai konfigūruoti nereikia. Jei esate atsisiuntę duomenis tose vietose, kurias dengia ORT10LT, tai ORT10LT galite pasirinkti iš meniu:

iD ORT10LT įrašas

Share

Pirmas įrašas

Ilgą laiką lietuviškoji OSM bendruomenė neturėjo savo pagrindinio puslapio, tokios vietos, kur galima būtų nukreipti ir senbuvį, ir naujoką, ir šiaip žemėlapiais besidomintį smalsuolį. Tad vieną vakarą, Tomui ir man pasitarus, buvo nuspręsta kurti tinklaraštį, kuris atspindėtų šios bendruomenės veiklą, reprezentuotų ją ir veiktų kaip rodyklė į visas mūsų ir ne tik mūsų sukurtas aplikacijas, puslapius, diskusijas ir naujienas. Žinoma, šis tinklaraštis net nebandys pakeisti http://wiki.osm.org ar #talk-lt diskusijų, bet pasistengs užpildyti pastarųjų bendravimo būdų spragas. Todėl palinkėkit mums sėkmės ir smagaus skaitymo 😉

Share