Ortofoto

Ortofoto yra vienas iš OpenStreetMap informacijos šaltinių. Juk kai kuriose vietose su GPSR aparatu nelabai pabėgiosi (tarkim pelkėse), o prie pastatų GPSR rodmenys labai netikslūs. Na ir pagaliau kaip galima nenupaišyti tokiame ortofoto matomų objektų, juk čia tiek informacijos!

Ortofoto

Bing

Ilgą laiką Lietuvoje buvo galima naudoti tik Yahoo (Vilniuje) ir vėliau atsiradusias Bingo ortofoto. Jos stipriai padėjo pildyti Lietuvos duomenis, bet visgi buvo ne be problemų. Kai kuriose vietose žemę dengė rūkas ar debesys. Kitose vietose ortofoto stipriai pasislinkusi nuo realių pozicijų, štai pavyzdžiui  čia matote Bingo ortofoto netoli Klaipėdos ir teisingose pozicijose esančius OSM duomenis:

Pasislinkęs bingas

Kaip matote, ortofoto pasislinkęs 5-10 metrų į Šiaurės-Rytus. Tokiu atveju, prieš paišant objektus, turėdavome surinkti kažkiek GPS pėdsakų, kad pagal juos galėtume pakoreguoti ortofoto poziciją. Situaciją blogino ir tai, kad ta pati nuotrauka skirtingose vietose buvo pasislinkusi nevienodai.

Naujokai dažnai nežinodavo apie šį poslinkį ir pradėdavo „taisyti“ esamus objektus arba paišyti naujus nepaslinkę ortofoto. Kaip suprantate, tokiu atveju gauti objektai buvo nekorektiški (neteisingose pozicijose).

ORT10LT

Laimei nuo 2013 metų kovo mėnesio Nacionalinė Žemės Tarnyba prie Ūkio ministerijos davė leidimą pildant OpenStreetMap žemėlapį per geoportal.lt naudoti Lietuvos Respublikos M1:10 000 skaitmeninį rastrinį ortofotografinį žemėlapį ORT10LT. Šios ortofoto atnaujinamos kas 3 metus. Tai puikus dalykas ne tik todėl, kad ORT10LT dengia beveik visą Lietuvos teritoriją (Bingas 2013 metų pradžioje dengė apie pusę Lietuvos teritorijos). ORT10LT taipogi yra itin tiksliai pozicionuota. Tai reiškia, kad prieš paišant jau nebereikia turėti GPS pėdsakų, paslinkinėti nuotraukos, nebereikia įspėti naujokų apie poslinkio pavojus ir pan.
Taigi belieka tik naudoti ORT10LT ir nebenaudoti Bing. Darant pakeitimus ORT10LT reikia nepamiršti komentare nurodyti, koks naudotas duomenų šaltinis:

JOSM komentaras

OSM Redaktorių konfigūravimas

JOSM

JOSM redaktoriuje nieko papildomai konfigūruoti nereikia. Jei esate atsisiuntę duomenis tose vietose, kurias dengia ORT10LT, tai jūsų „Imagery“ meniu automatiškai atsiras ORT10LT punktas:

ORT10LT meniu JOSM

Potlatch

Šiame redaktoriuje reikia pridėti ORT10LT į naudojamų ortofoto sąrašą. Tą galite padaryti taip: parinkite meniu Fonas/Edit:

Potlatch meniu

ir pridėkite šį url:

http://mapproxy.openmap.lt/ort10lt/g/$z/$x/$y.jpeg

Potlatch ORT10LT įrašas

iD

iD redaktoriuje irgi nieko papildomai konfigūruoti nereikia. Jei esate atsisiuntę duomenis tose vietose, kurias dengia ORT10LT, tai ORT10LT galite pasirinkti iš meniu:

iD ORT10LT įrašas

Share

2 thoughts on “Ortofoto

  1. Pingback: 2013-ieji Lietuvoje | #osm-lt

  2. Pingback: Įvadas į JOSM | #osm-lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *