Upių žemėlapis

Kadangi vasara beveik įpusėjo, tai norisi greičiau pristatyti naują – Lietuvos upių (baidarių) žemėlapį. Labai daug detalių dar reikalauja dėmesio, bet pagrindinius dalykus jau galima naudoti, todėl nesinori toliau laikyti šio žemėlapio užantyje.

Žemėlapis skirtas planuojantiems baidarių žygį (nors galite naudojant ir plaukimo metu). Jis padės jums ne tik geriau susiorientuoti, kur jūs plauksite (tai galite padaryti ir su kitais žemėlapiais), bet ir suteiks specifinės plaukimo informacijos. Pavyzdžiui galėsite iš anksto susipažinti su plaukimo orientyrais. Baidarių įkėlimo iškėlimo vietos padės nuspręsti, nuo kur iki kur norėtumėte plaukti, kur praplauksite po tiltu, o kur reikia būti atsargiems ar persinešti baidarę šalia užtvankos. Taipogi galėsite paskaičiuoti apytikslį plaukimo laiką.

Upių žemėlapis pateikia orientacinę informaciją ir negarantuoja, kad ji nėra pasenusi ar neteisinga. Prieš plaukdami upe privalote susipažinti su saugumo informacija, kurią jums suteiks plaukimo paslaugas teikiančios įmonės darbuotojai.

Žemėlapį rasite čia: https://upes.openmap.lt

Lietuvos upių žemėlapis

Šioje pirmoje iliustracijoje matosi du orientyrai: ryškiausiai matosi tiltas, už kurio yra užtvanka ir baidarių įkėlimo/iškėlimo vieta. Šiek tiek aukščiau upe yra kitas orientyras – įteka upė/upeliukas (vieta žemėlapyje, kur pažymėtas kilometražas „37.5“.

Kilometražas skaičiuojamas nuo upės žemupio, t.y. vietos, kur upė įteka į kitą upę. Kilometražo pagalba galite „rankiniu“ būdu paskaičiuoti atstumą.

Kliūtys

Žemėlapyje galima matyti tris skirtingų kliūčių žymėjimus.

1. Užtvankos. Tai pavojingiausia iš kliūčių. Žymima juoda stora linija (arba keliu, kuris eina užtvankos viršumi) su dantukais užtvankos žemutinėje pusėje.

2. Nuopila. Nuopila bendrojoje šnekoje kartais irgi vadinama užtvanka, bet jos skirtumas nuo tikros užtvankos yra tas, kad užtvankos viršutiniu kraštu vanduo neprateka, o nuopilos – prateka. Angliškai ši kliūtis dar vadinama submerged dam – panardinta užtvanka arba weir.

3. Slenkstis. Lietuvoje dažniausiai tai – buvusios užtvankos, kurių vietoje dabar yra krūvos daugiau ar mažiau išsklaidytų akmenų.

Maršrutas

Nurodę plaukimo pradžios ir pabaigos taškus gausite informaciją apie plaukimą – orientyrus ir apytikslį plaukimo laiką:

Maršrutizavimas upėmis

Plaukimo laikas yra labai apytikslis, nes tai labai individualus dalykas. Baidarininkai profesionalai gali nuplaukti ir 10km/h, kai mėgėjai vingiuotoje upėje su užvartomis gali neviršyti ir 2km/h greičio. Dabar greitis skaičiuojamas taip: greitis upėse – 3km/h, greitis upeliuose – 2km/h, greitis tvenkiniuose ar ežeruose (kur stovintis vanduo) – 1km/h, priplaukus užtvanką pridedamos 20 minučių persinešimui.

Plaukimo laiko skaičiavimą dar reikia tobulinti, bet tam reikia daug laiko, bandymų ir skaičiavimų, todėl greitai padaryti nepavyks, bet kažkada tikrai bus.

Keletas minčių ateičiai: iš valstybinių institucijų galima gauti informaciją apie upių debitą (pratekančio vandens kiekį) įvairiuose taškuose. Kol kas dar svarstoma, kaip tokią informaciją panaudoti. Tiesiai debitą naudoti greičio matavimuose nesinori, nes plaukimus planuojame iš anksto (paprastai net prieš mėnesį), o debitas gali keistis gan greitai. Kitavertus galima būtų skaičiuoti debito vidurkį ir pagal tai skaičiuoti upės plaukimo greitį. Vienos upės turi daugiau užvartų, kitos – mažiau, vienos tiesesnės, kitos – vingiuotesnės. Tai irgi stipriai įtakoja plaukimo greitį.

Šaltiniai

Suvedant upių orientyrų informaciją ir skaičiuojant vidutinį plaukimo greitį/laiką buvo konsultuojamasi su vandenininkais profesionalais, o pradinė orientyrų informacija imta iš portalo https://upese.lt, kur suvesti duomenys iš 1982 metų J. Obelieniaus knygos „Lietuvos TSR vandens turistų keliai“. Knyga senoka, bet stebėtinai didelė dalis orientyrų yra išlikusi, nors kai kuriuos teko pakeisti pagal dabartines vietos žinias. Taip pat pataisyti atstumai, kurie J. Obelieniaus knygoje skaičiuoti su kreivomačiu, o dabar buvo galimybė atstumus paskaičiuoti daug tiksliau: naudojant GIS (geografinę informacinę sistemą).

Žemėlapio paleidimo metu plaukimo informacija suvesta tik kelioms upėms: Ūla, Šventoji, Jara, Vilnelė, Venta, Siesartis, Anykšta, Verknė.

Kol kas tiek. Norisi pradėti naudoti šį žemėlapį ir gauti kiek galima daugiau informacijos iš baidarininkų. Nepykite už kol kas labai medinę sąsają – bandysime tobulinti.

Linksmų ir vaizdingų plaukimų!

Share

10 thoughts on “Upių žemėlapis

 1. Laba diena. Gyvenu ant Virintos kranto ir esu vandenininlas. Jei rektų info apie šią upę, mielai suteksiu. Pagarboai, Gintaras VISI
  TK

  • Ačiū, Gintarai. Jau yra klausimų, pvz. kur tiksliai yra Obelienio minimas tiltas Šližiuose (dabar pažymėta apytiksliai, nes ortofoto tilto nesimato). Prikaupsiu daugiau klausimų ir bandysiu susisiekti.

 2. Sveiki,

  Dzūkijoje užsiimame baidarių nuoma. Galime pagelbėti su informacija Merki, Ūlos, Grūdos upėmis. Patys bazuojamės Puvočiuose.

  Jei būtų galimybė – norėtume pasireklamuoti su baidarių nuoma.

  Kontaktinis telefonas +370 679 31214 (Pranas)

  • Ačiū, bandysime susisiekti, kai/jei reikės informacijos apie Jūsų paminėtas upes.
   Dėl reklamos: atvirasis žemėlapis yra pelno nesiekianti asociacija, tai mes jokia komercine veikla neužsiimame – viskas tik savanoriškas nemokamas indėlis. Taigi reklamos irgi negalime dėti. Bet jūs galite įsidėti šį žemėlapį į savo svetainę (tik dėl ortofotografijų naudojimo reikės sutarti su Nacionaline Žemės Tarnyba).
   Dėl mūsų žemėlapių naudojimo mes galime nemokamai pakonsultuoti.

 3. Pasigedau galimybės atšaukti pažymėtą maršrutą, nes jeigu noriu pažiūrėti kitą maršrutą – turiu perkrauti puslapį.

  • Galima spausti ant maršruto informacijos (balta dalis dešinėje viršuje) – maršrutas bus anuliuotas ir bus galima kurti naują. Žinau – neakivaizdu, visą naudotojo sąsają reikėtų perdaryti, t.y. padaryti normalią/patogią/aiškią.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *