Vienas iš atvirų duomenų pranašumų yra tas, kad juos galima naudoti bet kokiems tikslams – nereikia nieko klausti leidimo, derinti ar tuo labiau mokėti kokius nors mokesčius. Štai todėl turint atviro žemėlapio duomenis mes galime atsispausdinti norimos vietovės, norimo mastelio žemėlapį su norimais duomenimis. T.y. galime imti tik atviro žemėlapio duomenis, bet galime uždėti ir savo asmeninius sukurtus duomenis – gimtadienio žygio maršrutą, kelią svečiams į iškylą, boružėlių populiacijos duomenis ir t.t.
Pavyzdžiui sugalvojam atsispausdinti dviračių žemėlapį. Tada pasiimame OpenStreetMap duomenis shape failais ir susikeliame į QGIS. QGIS – atviro kodo visiškai nemokama programinė įranga, veikianti visose pagrindinėse operacinėse sistemose. Tada į žemėlapį susikrauname norimus sluoksnius, juos spalviname, žymime kaip tik širdis geidžia. Nerašau detaliau, nes apie tai jau buvo rašyta ankstesniuose įrašuose (žiūrėkite nuorodas). Dabar tik noriu parodyti, ką galima gauti. Vienas iš variantų – norimą žemėlapį padalinti gabalais, atsispausdinti ant A4 ar A3 lapų (priklausomai nuo to, kokį spausdintuvą galima panaudoti šiam reikalui) ir prisiminus vaikystę (ar pasitelkus vaikus) susiklijavus gauti visai neblogą žemėlapį:
Toks spausdinto žemėlapio būdas gali būti ir tam, kad nereikėtų spaustuvės paslaugų (pigiau) ir tam, kad tiesiog pasitikrinti, koks bus galutinis rezultatas: ar įskaitomas tekstas, ar aiškūs simboliai ir pan. Taipogi galima leisti ar net skatinti, kad žemėlapio skaitovai imtų rašymo priemones ir žymėtų gal klaidas, gal sau svarbius objektus ar pan. – gaunasi erdvinė pastabų lenta, kurią labai nesunku atspausdinti iš naujo.
Žinoma tokį žemėlapį galima atsispausdinti ir spaustuvėje. Čia svarbu arba žemėlapį daryti vektorinį (nenaudoti permatomumo, šešėlių ir kitų savybių, kurios į vektorinį formatą nelabai susikelia), arba kurti žemėlapį su pakankamai aukštu taškų skaičiumi (DPI), tarkim 300-400. Tada gauname žemėlapį, kuris yra analogiškas komercinių kompanijų gaminamiems žemėlapiams:
Nuotraukoje ant A0 lapo atspausdintas žemėlapis, bet artimiausiuose planuose yra jį atsispausdinti ir plačiajuoste spauda 🙂
Galimybės gi neribotos. Galima spausdinti labai didelius žemėlapius ir klijuoti ant sienos, galima spausdinti marškinėlius, skareles. Galima žemėlapį atsispausdinti ant medžiagos ir turėti labai originaliai atrodantį ir lankstymo ar net drėgmės nebijantį žemėlapį, kurį galima tiesiog susiglamžyti ir į kuprinės kišenę įsidėti. Žodžiu kai turime atvirus duomenis ir atvirą programinę įrangą, vienintelis ribojantis faktorius yra jūsų fantazija!
idomiai padaryta reiks pabandyti