Upių orientyrų taškų generalizacija

Taškiniams žemėlapių objektams generalizacija reikalinga lygiai taip pat, kaip ir kitų tipų objektams, nes smulkesniuose masteliuose jiems irgi pritrūksta vietos. Dažniausiai (populiariausiuose internetiniuose žemėlapiuose) taškų generalizacijoje apsiribojama pačiu primityviausiu keliu – taškai klasifikuojami, klasėms suteikiamas prioritetas ir tada žemesnio prioriteto taškai tiesiog nebraižomi, jei vietą jau užėmė aukštesnio prioriteto taškas. Jei yra keli to paties prioriteto taškai, „kovojantys“ dėl tos pačios vietos žemėlapyje – rezultatas dar prastesnis – lemia atsitiktinumas.

Toks sprendimas, akivaizdžiai nėra idealus. Yra daug taškų generalizavimo variantų: pastumiant, agreguojant ar kombinuojant simbolius. Šiame straipsnyje bus aprašomas tik vienas iš variantų, parinktas Lietuvos upių žemėlapio orientyrų taškų generalizavimui.

Taigi turime situaciją, kad upių orientyrų taškai kartais būna arti vienas kito ir tada arba vienas iš jų dingsta, arba taškai dengia vienas kitą:

Persidengiantys simboliai

Aukščiau pateiktame paveikslėlyje tilto simbolis „užlipo“ ant įkėlimo/iškėlimo vietos simbolio. Abu simboliai yra lygiai taip pat svarbūs – negalima nei vieno iš jų atsisakyti. Reikia simbolius šiek tiek pastumti į šonus, kad žemėlapyje jie tilptų abu.

Upių žemėlapio skaitytojui svarbi ir simbolių rikiuotė. Konkrečiai šiuo atveju svarbu žinoti, kad baidarių įkėlimo/iškėlimo vieta yra tilto, o ne prieš jį. Todėl renkamės variantą kurti kombinuotą simbolį (susidedantį iš visų arti vienas kito esančių simbolių) juos rikiuojant skaitymo tvarka – t.y. kairėje esantis simbolis plaukiant (žemyn upe) bus sutiktas anksčiau nei dešinėje esantys simbolis. Taigi gauname tokį vaizdą:

Generalizuoti upių orientyrų taškai

Įdėmesnis skaitytojas pastebės, kad konkrečiai šiuo atveju – kai plaukiama realiai į Vakarus (iš dešinės į kairę) – skaitymo tvarka sudėlioti simboliai geografiškai išsidėsto atvirkščiai realioms pozicijoms. Visgi reikia suprasti, kad kitos upės tekės iš kairės į dešinę, o dar kitos aukštyn, žemyn ar įstrižai, taigi prisirišimas prie realių geografinių pozicijų tada pridėtų daugiau neaiškumo ir spėliojimo. Dar vienas niuansas – pagrindinis šių kombinuotų simbolių panaudojimas yra internetiniame žemėlapyje, kur naudotojas vaizdą gali pasukti kaip tik nori, simbolius kaitalioti priklausomai nuo žemėlapio pasukimo būtų gerokai sudėtingiau.

Taškų generalizacijos veikimą gyvai galite pažiūrėti Lietuvos upių žemėlapyje: https://upes.openmap.lt/#14/54.43827/25.3211

Share

One thought on “Upių orientyrų taškų generalizacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *