ORT10LT klasteris

Kaip žinot, šiais metais gavome oficialų leidimą naudoti ORT10LT ortografines nuotraukas žemėlapių kūrimui. Buvo super, įvyko didžiulis proveržis bendraujant su valstybinėm institucijomis, gautos puikios kokybės nuotraukos, bet jos teikiamos ne itin patogiu servisu ir lėtai. Buvo nuspręsta paleisti proxy servisą, kuris automatiškai konvertuotų į reikiamą failų struktūrą ir pagreitintų veikimą. Bet šis serveris pareikalavo resursų(~100GB 2013 liepą), kuriuos turėti duomenų centre kainuoja, gal ir nedaug, bet suma vis dėl to susidaro. Poreikis bėgant laikui vis auga.

Po poros nesėkmingų bandymų susitvarkyti su tokiais duomenų kiekiais, buvo nuspręsta ieškoti pilnai decentralizuotos platformos ORT10LT paveikslų saugojimui. Turint klasterį, visi norintys ir galintys galėtų prisijungti prie jo ir tokiu būdu panaudoti savo asmeninius kompiuterius bendram reikalui. Tokia platforma buvo pasirinktas Riak ir jis pateisino savo vardą. Šiandien veikia 4 mazgai, kiekvienas iš jų saugo ~40GB duomenų. Tokiu būdu pasiskirsto tiek duomenų tūris, tiek ir jų srautas. Kuo daugiau mazgų, tuo mažiau reikia resursų iš kiekvienio iš jų. Iš esmės Riak veikia P2P principu ir klasteryje nėra nei vieno centrinio mazgo. Vienam mazgui sustojus, jo darbą automatiškai perima ir tęsia likusieji. Taigi, Riak leidžia paprastai turėti net ir labai didelę duomenų saugyklą. Problema kaip ir išspręsta, belieka tik rast savanorių, kurie galėtų ir norėtų panaudoti dalį savo asmeninių kompiuterinių resursų bendram tikslui.

Ką prarasiu, kokie reikalavimai? – pirmieji klausimai, ateinantys į galvą svarstant tokią galimybę. Atsakymas paprastas – prarasit ~50GB kieto disko vietos, 512MB operatyvinės atminties ir truputi duomenų srauto. Na o Jūsų kompiuteris/serveris turėtų būti bent dvigubai talpesnis, kad klasterio mazgas neužgoštų kitos veiklos.

Kam ir kokia iš to nauda? Naudą gaus visi, kas naudoja ORT10LT OSM vystyme. Juk kuo daugiau klasterio mazgų, tuo labiau pasiskirsto duomenys ir jų srautas, tuo mažesnė tikimybė sutrikdyti klasterio veikimą vienam iš mazgų „nulūžus”, tuo labiau išlošia OSM bendruomenė. Nei aš, nei kas nors kitas, jokios asmeninės naudos iš šio klasterio neturės. Klasteris naudojamas išskirtinai tik ORT10LT paveikslams.

Taigi, jei nusprendėte prisidėti, tai padaryti galim dviem būdais:

Antrasis būdas sunkesnis, ypač jei nenaudojate Debian šeimos operacinės sistemos, todėl pradžiai rekomenduočiau naudoti pirmąjį būdą. Kilus klausimams visada galima kreiptis į mane, Ramūną, arba Tomą asmeniškai arba per talk-lt.

Share

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *